Have you seen the price of cereal lately?
You get what, 5 bowls per box? $4-$5 per box (seriously, have you SEEN the price of cereal lately?). I've chosen to snack and breakfast on TJ's Chocolatey-Coated Chocolate Chip Dunkers. Two Dunkers and a glass of milk sets me up quite nicely. And you get way more than 5 snacks/breakfasts per tub of Dunkers.
I bought a couple boxes of Frosted Flakes recently because it was marked down to 2/$4, but overall, I find it too expensive now.
Yes, you can freeze milk. Works just fine (don't worry about the color of it when frozen, it goes back to white when it thaws.)
__________________
http://bash.org/?top
"It is useless for sheep to pass a resolution in favor of vegetarianism while wolves remain of a different opinion." -- William Randolph Inge
|